Štěchovický poklad

CZE
ENG
helmut gaensel   historie   novinky   jantarovÁ komnata   nabídka knih   kontakt
 
Novinky

A blíží se to, o čem jsme už informovali. Američtí investoři ve spolupráci s Helmutem Gaenselem chystají vyzvednutí Štěchovického pokladu! A nebyli by to Američané, kdyby své aktivity nechtěli pořádně zúročit. Je podepsaná smlouva o natáčení šestidílného seriálu, který přiblíží historii Štěchovického pokladu a poslední díl bude sledovat snahu o jeho vyzvednutí. Půjde o dokumentární seriál s hranými prvky. Zastřešuje jej MGM Television ze skupiny Metro – Goldwyn – Mayer a vlastního natáčení se ujme tým History Channel, který má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti. První klapku, která měla klapnout už v loňském roce, odsunul covid 19, tak snad se jí dočkáme v roce 2021.

Serial1Serial2

Serial3Serial4

KnihaJANTAROVÁ KOMNATA
Chcete vědět, kde je uložena Jantarová komnata? Že byla na konci druhé světové války zničena? Ale kdeže! Skutečný příběh Jantarové komnaty vám odhalí nová stejnojmenná kniha Helmuta Gaensela. Známý hledač Štěchovického pokladu v publikaci shrnuje své dosavadní poznatky, o kterých se také dočtete na tomto webu pod záložkou Jantarová komnata. Hlavní osou poutavého vyprávění je deníkové svědectví člověka, který vezl Jantarovou komnatu k uložení na bezpečném místě. Úkryt není daleko od českých hranic a jantarový poklad nedozírné ceny se v něm nalézá dodnes. Chcete zjistit víc informací? Začtěte se do knihy Helmuta Gaensela Jantarová komnata. Patří mezi díla, která se čtou jedním dechem.

SnimekOficina

Helmut Gaensel uzavřel koprodukční smlouvu se společností Europe DMT Production o podmínkách výroby a exploatace filmu s pracovním názvem Pražská spojka. Cílem je natočení celovečerního filmu o životních osudech Helmuta Gaensela.

Myslet si, že Helmut Gaensel se věnuje celý život jen hledání Štěchovického pokladu by bylo mylné. Je aktivní i ve společnosti „Gaensel Energy Group“. To je veřejně obchodovaný mezinárodní holding, který působí na trhu do roku 2002. Jak název společnosti napovídá, věnuje se energetice – například vývoji a výrobě větrných elektráren. Ale náplň holdingu je podstatně širší – jako příklad můžeme uvést jednu z jeho firem „Officina del la Cialda“, která se zabývá výrobou a dodávkami kapslí pro kávovary. Například v roce 2021 měla jen v Itálii na 180 odběratelů.

Více na: https://gegrgroup.com/

PlakatJU-52WALLENSTEIN TÁHNE NA PRAHU
Už jsme zmínili názor, který zpochybňuje roli Emila Kleina jako hlavního organizátora uložení Štěchovického pokladu. Opírá se především o to, že Klein byl v květnu 1945 pověřen velmi nebezpečným úkolem, při kterém se mohl dostat do zajetí, nebo dokonce padnout. A ten, kdo by ho pověřil uložením významných tajemství Třetí říše, by toto neriskoval. Připomeňme si tedy stručně roli plukovníka Emila Kleina v samém finále války. SS-Standartenführer Emil Klein, velitel SS-Pionier-Schule 4 Hradischko velel jedné ze dvou skupin svazku SS-Kampfverband Wallenstein. Pojmenován byl podle frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna (německy Albrecht von Wallenstein). Jednalo se o souborné označení pro jednotky SS, které postupovaly od 5. 5. 1945 proti Pražskému povstání od jihu ze cvičiště SS-Truppenübungsplatz Beneschau na Neveklovsku. Postup z jihu byl veden dvěma bojovými skupinami:
„Západní“ z Hradištka přes Zbraslav na Smíchov zvaná SS-Kampfgruppe Moldauthal, právě které velel Emil Klein. Druhá skupina „Východní“ byla nasazena proti Krči a Pankráci. Spolu s dalšími jednotkami se měly do rána 6. 5. 1945 soustředit na okrajích Prahy a za úsvitu zahájit z několika směrů koncentrovaný útok podporovaný letectvem a vstřícnými útoky německých sil v Praze. SS Kampfgruppe Wallenstein postupovala od jihu dvěma proudy po obou březích Vltavy, jednotkám na levém břehu velel von Klein. A právě jeho vojákům se připisují masakry civilistů například na Zbraslavi, v Lahovicích nebo na Barrandově.

ZaměřenoFotoŠTOLA KONEČNĚ ZAMĚŘENA!
To, že hledání štěchovického pokladu potřebuje nový impuls, bylo jasné už delší dobu. Poklad (nebo to, co se tak nazývá) leží pod zemí už přes 65 let a prakticky stejně tak dlouho se hledá. Výsledek usilovné práce všech hledačů, ať už to byla armáda, vnitro, Omnipol, Helmut Gaensel, Pepa Mužík, Ondřej Vetchý nebo desítky dalších příležitostných kopáčů, byl vždy stejný: nenašli nic. Zprávy o hledání pokladu přestaly plnit titulní strany novin, zmizely z televizního vysílání a krajina kolem Hradištka upadla do obvyklé všednosti.

Ale letos na jaře zazvonil Helmutu Gaenslovi telefon: „Hi, Helmut, Ed Fagan speaking.“ V tu chvíli to tak nevypadalo, ale právě přišel zřejmě nejvýznamnější impuls v celé historii hledání štěchovického pokladu. Co se vlastně stalo?

Americký – pro mnohé kontroverzní - advokát Edward Fagan úspěšně zastupoval oběti holocaustu a vymohl jim značné finanční odškodnění. Švýcarské banky na konec vyplatili v mimosoudním vyrovnání 1,25 miliardy dolarů. Fagan se ale konty ve švýcarských bankách zabýval dál a zjistil, že klíč k řadě z nich má být někde u Prahy. Jeho pátrání pokračovalo v Německu, přineslo nové poznatky a také odkaz na znalce causy štěchovického pokladu Helmuta Gaensela.

Výsledek: Ed Fagan navštívil Hradištko a společně se sponzorem celého projektu dalším americkým advokátem Jamesem Lowym oslovili Helmuta Gaensela, aby jim pomohl proniknout do podzemí. Krátce na to začalo další kolo průzkumů. Soustředily se na okraj obce Hradištko, na místa, kde Helmut Gaensel už pátral, ale nové poznatky z Německa umožnily přesněji vytipovat konkrétní místo.

Společnost G Impuls použila metodu odporové tomografie přístrojem ARS-200E. Měřila trasu cca 103 metrů, vzdálenost mezi jednotlivými elektrodami byla 1 metr a zkoumala zem do hloubky 10 metrů.

Ze zprávy společnosti G Impuls: Jak je zřejmé, profil zachytil pouze jedinou výraznou anomálii. Jedná se o vysokoodporové těleso mezi metrážemi 28 – 34 v hloubce okolo 4 metrů. Modelem stanovené odpory dosahují hodnot až 10.000 Ohmm. Tato hodnota je pro horniny v této lokalitě velmi netypická a mohlo by se proto jednat o umělý objekt. Anomálii doporučujeme ověřit vrtem na metráži 31 nebo doplňkovým geofyzikálním průzkumem.

Průzkum1Průzkum2Průzkum3

Obrázek geofyzikální anomálie nedává ani na vteřinu pochybnost o tom, že 65 let po uložení štěchovického pokladu Helmut Gaensel a jeho lidé zaměřili zcela jasnou štolu na zcela konkrétním místě!
 
 
MuzikCO BUDE NÁSLEDOVAT
Souběžně se řeší několik věcí:
- vstup na pozemek a možnost průzkumného vrtu,
- jedná se s úřady o podmínkách vlastnictví případného nálezu,
- domlouvá se konkrétní datum nástupu vrtné techniky pro ověřovací vrt a současné spuštění minikamery do vrtu,
- vzhledem k předpokládanému rozsahu prací bude Helmut Gaensel spolupracovat i se svým někdejším rivalem Josefem Mužíkem.

Z informací Helmuta Gaensela vyplývá, že průzkumný vrt by měl být otázkou několika týdnů, pokud bude úspěšný, začnou přípravné práce pro rozsáhlejší průzkum podzemí.

Edward Fagan, Helmut Gensel, James Lowy při práci.

prace1prace2prace3prace4

fotofotoDALŠÍ STOPY VE ŠTĚCHOVICÍCH
Smyčka ve Štěchovicích se zvolna zatahuje. S největším úsilím se daří Helmutu Gaenselovi získávat snímky leteckého průzkumu z období druhé světové války z oblasti, která jej zajímá. Pravda, fotografie nejsou příliš kvalitní – ale co je důležité: Gaensel je má v rukou! A co víc: má v rukou i snímky okolí, které z pochopitelných důvodů nezveřejňujeme. Dvojice snímků představuje vstup do podzemí, který podle srovnání s okolím vypovídá o tom, že pod zem mohla zajet i nákladní auta. Snímek druhého otvoru – který letoun pořídil o kus dál – svědčí o tom, že šlo o výstup větracího systému z podzemního úkrytu. Vzhledem k tomu, že na dalších snímcích nechybí ani řeka Sázava, Helmutovo dlouholeté tušení najednou dostalo přesné obrysy. Je jasné, kde je jedna z chodeb umístěna a Helmut zná přibližné místo, kde je třeba začít kopat, aby se vstup do podzemí objevil. Jedinou otázkou zůstává, kdy se kopat začne.