historiecz1historiecs2

V únoru roku 2021 uspořádala Česká televize v populárním cyklu debat Historie.cs. pořad věnovaný 75. výročí objevení tzv. Štěchovického archívu (11. února 1946). Diskuse, kterou moderoval Přemysl Čech, se zúčastnili pracovník Vojenského historického ústavu historik Jindřich Marek, autor knihy „Štěchovický poklad – konec legend“ Jaroslav V. Mareš a vedoucí Státního oblastního archivu Benešov Michal Sejk. Autoři pořadu dali slovo i Helmutu Gaenselovi, který potvrdil, že se připravuje další kolo pátrání po Štěchovickém pokladu ve spolupráci s americkými investory.

Celý pořad můžete sledovat zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/221411058220007/

kniha1

kniha2

kniha3

Kapitolu o Štěchovickém pokladu najdete i v knižní podobě televizního pořadu Toulavá kamera. Kniha „Toulavá kamera 32“ vás v kapitole Štěchovický poklad zavede do míst, která jsou s legendou nejslavnějšího českého pokladu spojena. Provede vás naučnou stezkou „Vystěhované Hradištko“, takže se můžete vydat na vlastní pěst po místech, která jsou s hledáním pokladu spojena už několik desítek let. Podrobně se seznámíte se zatím jedinými fakty, která jsou se Štěchovicemi spojena a těmi jsou právě informace o vyzvednutí tzv. Frankova archivu. Projdete celou historii hledání pokladu, která se od této události odvíjí a načichnete nakažlivým optimismem Helmuta Gaensela, který přibližuje své nejnovější záměry, které mají definitivně vynést poklad na světlo světa. Knihu „Toulavá kamera 32“ vydalo nakladatelství freytagandberndt.

Další pokus o nalezení Štěchovického pokladu

tisková zpráva
TISKOVÁ ZPRÁVA



Tisk o Helmutovi

Na jaře 2014 přijel na Hradištko za
Helmutem Gaenselem syn plukovníka
Kleina Siegfried. Přes to, že se
Siegfried Klein narodil do rodiny
velitele Pionier Schule der Waffen

SS Hradischko - tedy ženijní školy - na Hradištku Emila Kleina až v roce 1943, na tohle místo se dostal
podruhé až nyní. Podrobněji v článku.



Wall Street Journal o Gaenselovi

Příběh hledání Jantarové komnaty Helmutem Gaenselem se opět dostal do světových médií. Tentokrát se na něj zaměřil renomovaný Wall Street Journal. Autorka Jennifer Saranow v on-line vydání deníku z 9. listopadu na straně W1 poutavě vypráví o ztracených pokladech. Patří mezi ně například Svatý grál nebo španělská galeona se zlatým pokladem – a pochopitelně i Jantarová komnata. Součástí článku je i interaktivní mapka, kde po rozkliknutí symbolů jednotlivých pokladů dostanete další informace. Článek najdete na této adrese:
http://www.emailthis.clickability.com/et/emailThis?
clickMap=viewThis&etMailToID=911960150&pt=Y